Motoryzacja na miarę XXI wieku

volvo xc 60Nowoczesne samochody nie są już tylko pojazdami, mającymi zawieźć kierowcę i pasażerów w dowolne miejsce. Coraz częściej są to inteligentne maszyny, których nowoczesne rozwiązania techniczne mają za zadanie zwiększyć komfort jazdy i zapobiec potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

Volvo XC60 – najbezpieczniejsze z aut

O krok dalej poszli szwedzcy twórcy marki Volvo i ich flagowego modelu XC60. Zapowiadają oni, dość ambitnie zresztą, że zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa sprawi, że po roku 2020 za kierownicą tego modelu nie zginie już żaden kierowca. Nie ma co ukrywać, że jest to cel wygórowany, ale i pozwalający pozytywnie myśleć o przyszłości motoryzacji.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nowe modele Volvo XC60 są wyposażone w systemy pozwalające maszynie przejąć kontrolę nad pojazdem w przypadku niebezpiecznej sytuacji i braku reakcji kierowcy. Pojazd nie tylko zapoczątkuje proces awaryjnego hamowania, ale i w razie potrzeby zmieni pas ruchu, sprawnie omijając przeszkodę.

Co ważne, zastosowane rozwiązania całkiem likwidują problem martwego pola. Auto ostrzeże kierowcę, jeśli w razie manewru wyprzedzania w jego martwym polu znajdzie się inny pojazd. Tak samo nie dopuści do zmiany pasa ruchu na ten, na którym znajduje się już inne auto. W takiej sytuacji system wycofa auto na poprzedni pas jezdni.

Nie ma co ukrywać, że rozwiązania tego typu znacznie poprawią bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Najczęstszą przyczyną wypadków jest niestety błąd ludzki. Zgodna współpraca kierowcy i systemów auta daje szansę na zniwelowanie tragicznych skutków takich właśnie błędów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Salon samochodowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *